Sz.-Sz.-B. M. Pedagógiai Szakszolgálat Kemecsei Tagintézménye

Rólunk

A Szabolcs-Szatmár Bereg Megyei Pedagógiai Szakszolgálat a 2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről 84. § (7) alapján jött létre a tankerület által felterjesztett átszervezést követően. Székhelye: 4400 Nyíregyháza, Szarvas utca 10-12. Egy székhelyintézményt, egy megyei tagintézményt és 13 járási tagintézményt, valamint 4 telephelyet foglal magában. Mb. főigazgatója Rádai Éva Sarolta, aki egy szakmai főigazgató-helyettessel, illetve a 13 tagintézmény vezetőiből álló igazgatótanáccsal megerősítve látja el vezetői feladatait. A szakszolgálati ellátási rendszer struktúráját és munkájának tartalmi szabályozását a 15/2013. ( II. 26. ) EMMI rendelet a pedagógiai szakszolgálati intézmények működéséről határozza meg.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Pedagógiai Szakszolgálat fenntartója a Nyíregyházi Tankerületi Központ. A tankerület vezetője: Gaszperné Román Margit.  

 A 2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről 18. § alapján az alábbi szakszolgálati feladatok ellátásában veszünk részt:

  • gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés, és gondozás,
  • szakértői bizottsági tevékenység,
  • nevelési tanácsadás,
  • logopédiai ellátás,
  • gyógytestnevelés,
  • kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása.

Szeretne kapcsolatba lépni velünk?

Legyen Ön az első, aki értesül a tudnivalókról!

ISKOLAÉRETTSÉGI VIZSGÁLATOK

A 2011. évi CXC törvény a nemzeti köznevelésről 45.§ (2) alapján "A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik. A szülő kérelmére a felmentést engedélyező szerv döntése alapján a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt. Szülői kérelem hiányában a gyermek tankötelezettsége megkezdésének halasztását a gyámhatóság is kezdeményezheti. A szülő, a gyámhatóság a kérelmét legkésőbb az iskolakezdés évének január 18-áig nyújthatja be a felmentést engedélyező szervhez. A szülő kérelme alátámasztására kérelméhez csatolhatja a gyermek fejlettségét alátámasztó óvodai dokumentumokat is. Ha az eljárásban szakértőt kell meghallgatni, akkor csak szakértői bizottság rendelhető ki. Ha a gyermek az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget korábban eléri, a felmentést engedélyező szerv a szülő kérelmére engedélyezheti, hogy a gyermek hatéves kora előtt megkezdje tankötelezettségének teljesítését."

A gyermek 6. életévének betöltése után a tankötelezettség megkezdésének halasztását kizárólag egy alkalommal és egy nevelési évre lehet kérelmezni. Legkésőbb a gyermek 7. életévének augusztus 31-éig történő betöltése után kezdődő tanévben a gyermek meg kell kezdje tankötelezettségének teljesítését.

Ha a Pedagógiai Szakszolgálat szakértői bizottsága a sajátos nevelési igény (SNI), illetve a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség (BTMN) feltárásával összefüggésben végzett vizsgálat keretében a szülői kérelem benyújtására nyitva álló határidőn belül, többnyire felülvizsgálatai alkalmával (január 18. napjáig) szakértői véleményében javasolja, hogy a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben részesüljön, a szülői kérelem benyújtására nincs szükség. Ilyenkor a szakértői véleményt az óvodában kell bemutatni, az óvoda pedig annak alapján berögzíti az óvodában maradás tényét a köznevelés információs rendszerében (KIR). Kérem, hogy számítson rá, ha nem szülői kérelmet adnak be az Oktatási Hivatalhoz, hanem szakértői vélemény iránti kérelmet intézményünkbe, annak reményében, hogy iskolakezdésre vonatkozó javaslatot is teszünk (BTMN, SNI), úgy annak eredménye kétséges akár a diagnózis, akár a rendelkezésre álló időintervallum tekintetében. Beiskolázásra vonatkozó javaslatot nem tehetünk, csak már fennálló diagnózis esetén. Ezekben az esetekben is javasolni fogjuk a kérelem benyújtását az Oktatási Hivatal felé.

Ha az SNI, illetve a BTMN feltárásával összefüggésben végzett vizsgálat keretében a gyermek további egy nevelési évig történő óvodában maradását támogató előzetes szakértői vélemény kiállítására január 18. napjáig nem kerül sor és amennyiben a szülő szeretné, hogy gyermeke még egy évig óvodai ellátásban részesüljön, akkor a szülőnek kérelmet szükséges benyújtania a Hivatalhoz a törvényi határidőn belül, vagyis legkésőbb január 18-a éjfélig.

A Hivatal a döntését a szülővel határozat formájában közli, a határozat és a Szakértői Bizottság szakértői véleménye egyaránt kötelező érvényű. Amennyiben a Hivatal helyt ad a szülő kérelmének, illetve, ha a Pedagógiai Szakszolgálat szakértői bizottsága a törvényi határidőn belül javasolja a gyermek esetében az óvodában maradást, ezek alapján a gyermek egy tanévvel később válik tankötelessé. Ez azt jelenti, hogy a gyermek még egy nevelési évig kötelező módon óvodai ellátásban fog részesülni. A szülő nem hagyhatja figyelmen kívül sem a Hivatal határozatát, sem a szakértői bizottság szakértői véleményét, és azzal ellentétes módon nem dönthet úgy, hogy mégis iskolába íratja gyermekét.

Tisztelettel megkérem az óvodák vezetőit, dolgozóit, hogy a fenti információk birtokában, a szakembereinkkel előzetesen egyeztetve tájékoztassák az érintett szülőket a lehetőségeikről, támogassák őket döntéseikben és a kérelmek feladásában. Nyomatékosan kérem és javaslom, hogy a szülő egyértelmű szándéka legyen a kérelem mögött (tankötelezettség megkezdésének elhalasztása), hogy a kötelező érvényű határozat azután ne okozzon gondot.

Javaslom, hogy az Oktatási Hivatalhoz benyújtott kérelem mellé minden esetben csatolják a szülők a szakszolgálat szakembereinek tanév elején készített szakterületi véleményét (bizonyos esetekben több is rendelkezésre áll), valamint az óvodai részletes, az indokok alátámasztást szolgáló jellemzést.

Egyéb technikai információ elérhető: https://www.oktatas.hu/kozneveles/tankotelezettseg/tankotelezettseg_halasztasa